
Chat is online op maandag t/m vrijdag van 10.00 - 16.00 uur en van 19.00 - 22.00 uur.
Op dit moment zijn we offline. Je kunt je vraag stellen via e-mail of WhatsApp: 06-12887717 (alleen berichtjes)
Meer informatie over de chat-service? Klik hier
Chat is online op maandag t/m vrijdag van 10.00 - 16.00 uur en van 19.00 - 22.00 uur.
Op dit moment zijn we offline. Je kunt je vraag stellen via e-mail of WhatsApp: 06-12887717 (alleen berichtjes)
Meer informatie over de chat-service? Klik hier
Om zoveel mogelijke bruikbare wilgen op te leveren voor verschillende doeleinden werden er eeuwenlang selecties uitgevoerd waarbij uiteindelijk het meest geschikte exemplaar de moederboom werd, waarvan stekken werden genomen.
Met deze stekken werd verder gekweekt en zo zijn de vele klonen van de schietwilg ontstaan, o.a. zoals de Salix alba ‘Belders’. De oorspronkelijke moederboom bestaat nog steeds. Deze staat langs de Boskantseweg, vlakbij de aansluiting met de Broekdijk.
Volgens gegevens van het Bosbouwproefstation is de Salix alba ‘Belders’ geselecteerd uit een aanplant uit het jaar 1932. Deze aanplant werd vanaf 1953 gevolgd en uiteindelijk werden de stekken van de beste geselecteerde boom in 1966 in de handel gebracht onder de naam Salix alba ‘Belders’, afkomstig van het landgoed ‘De Belders’, waar de kloon werd gevonden.
Fotocollectie Henri van Weert
De kloon van deze schietwilg is nog steeds in de handel. Het is heel bijzonder dat ook de moederboom er nog is. Eigenlijk zouden we misschien vaderboom moeten zeggen, want het betreft hier een mannelijke kloon.
Vóór 1900 is sectie H 752, wei- en bouwland gelegen in de ‘Belders’, eigendom van Hubertus Johannes Smits, brouwer en Lid der Provinciale Staten. Circa 1903 verkoopt hij het perceel aan Theresia Catharina Verhagen, de weduwe van Jacobus Bernard Maria van der Hagen, leerlooier en koopman. Zij laat op die plek het landgoed ‘Belders’ bouwen met een prachtige oprijlaan. Later laat fabrikant en koopman Antonius Bernardus Jacobus Cornelis van der Hagen er rond 1918 een koetshuis bij bouwen.
Martinus Dionisius Matheus van der Hagen was hoofddirecteur van de N.V. ‘Nutricia’ en woonachtig in Den Haag. Hij verkoopt in 1929 het landgoed aan Hendrikus van Heerebeek, landbouwer uit Oirschot. Deze verkoopt het nog in datzelfde jaar aan Albertus Dortmans gehuwd met Lamberdina van Genugten.
Aan het einde van de Tweede Wereldoorlog vraagt zij een vergoeding voor de ziekenhuiskosten die zij heeft moeten maken voor een van haar zoons, die op 27 september 1944 in schouder en rug was geschoten door een Engelse soldaat. Hij lag tussen 27 oktober en 12 november in het ziekenhuis.
De Van der Hagens met vrienden op de ‘Belders’.
Sociaal werkster N. Muller rapporteerde over het gezin, dat het een flink boerenbedrijf was, met een goede reputatie en mentaliteit. De huisvrouw bezat goede opvoedende kwaliteiten en zorgde uitstekend voor haar gezin met zeven kinderen, waarvan de vader was overleden. Ze ondersteunde de gevraagde vergoeding voor de verpleegkosten.
Vriendelijke dank aan Henri van Weert, Stichting Het Roois Landschap voor informatie over de schietwilg Salix alba ‘Belders’. Zie ook de foto's van Belders elders op de BHIC-site.
Foto's: Collectie Jo van der Kaay.
Bronnen:
BHIC, Gemeentelijk Kadaster Sint-Oedenrode 1832-1971, toegang 7739.
BHIC, Bouwvergunningen Sint-Oedenrode 1934-1969, toegang 1504.
BHIC Gemeentebestuur Sint-Oedenrode 1934-1969, toegang 7635.
BHIC Notariële akten Sint-Oedenrode 1642-1935, toegang 7637.
A.M. Dortmans in Heemschild (2008), afl. 3, p. 79-81.